Komentář k srpnovému vývoji trhu

Neoblíbený býčí trh – část 2.

poslední aktualitě byla diskutována některá z nejvýznamnějších rizik pro akciové trhy, která vedou k tomu, že mnozí investoři pochybují o trvání aktuálního býčího trhu. Ale které trhy vůbec jsou ty býčí? Jak je býčí trh definován?

Jak už to většinou bývá, na kapitálovém trhu existuje více odpovědí. Jedna říká: na býčím trhu stoupají kurzy silněji než fundamentální hodnota (u akcií např. nezávisle na podnikových ziscích). Druhá, jednodušší, odpověď zní: dlouhodobé cenové trendy se často definují na zákl. 200-denního průměru. Rostoucí 200-denní průměr a aktuální kurz v rámci tohoto průměru ukazují na býčí trh. Klesající 200-denní průměr a aktuální kurz definují medvědí trh. Jiné fáze – ve kterých jsou krátkodobé kurzové pohyby a 200-denní průměr různorodé – nazýváme postranní trhy.

Následující tabulka ukazuje podle tohoto pravidla tržní prostředí pro nejdůležitější trhy západních zemí a Emerging Markets:

36535_CZ_NEU
Zdroj: Index-cenové údaje v lokálních měnách, 31.8.2016; Bloomberg.

Ve skutečnosti se aktuálně nachází v jednoznačné býčí fázi jenom několik málo trhů – mnoho trhů stagnuje nebo dokonce klesá! Ale velké regiony USA & UK stejně jako zotavení nejdůležitějších komoditních trhů pokrývají tyto slabiny. Pro globální investory to znamená, že momentálně mohou velmi rychle ztratit na výnosu, pokud dostatečně neinvestují do těchto několika dominantních tahounů výkonnosti. K tomu se přidává ještě měnový efekt, který je např. pro investora ze země eurozóny negativní v případě britských akcií (slabá GBP), ale naopak pozitivní u japonských akcií (silnější JPY).

Celkově tedy tyto divergence přináší mnoho rizika, ale ještě více příležitostí. Investování do akcií proto není jednoduché rozhodnutí typu ano/ne, protože tak jako tak vše probíhá stále na stejném principu. Stále silněji se projevuje vědomá snaha zjistit, kdo bude dnes poražen, a tedy se zároveň stane základem pro zítřejší úspěch – ale hledají se také aktuální brilantní vítězové, kteří to nejlepší možná už mají za sebou.

Obsah, text:
Mag. Kurt Kotzegger, CFA


Napadá Vás nějaký dotaz? Kontaktujte mě, prosím…

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Tento záznam byl publikován v Investice . Uložit odkaz do záložek.