Komentář k červencovému vývoji trhu

Neoblíbený býčí trh

Stará burzovní moudrost praví, že se dlouhodobé býčí trhy často vyznačují tím, že i když zdánlivě mnoho argumentů mluví proti vyšším akciovým kurzům… ony přesto nadále stoupají (climbing a wall of worry). Tak vypadají také poslední měsíce a celá čtvrtletí, silný červenec to opět demonstroval obzvlášť efektně. Co jsou aktuální rizika, se kterými si mnoho investorů dělá starosti?

Býčí trhy | Mgr. Michal ŠevčíkNejprve vývoj korporátních zisků. Na většině rozvinutých trhů už přibližně jeden rok – mírně, ale přece – klesají. Také poslední vykazované čtvrtletní období, jedná se především o červenec, potvrdilo tento obraz v Evropě i v USA, v Japonsku došlo k významnému poklesu (mj. na základě silného JPY v poslední době). Tento nesoulad s akciovými kurzy se ve střednědobém horizontu ukončí: díky nárůstu zisků nebo poklesu kurzů.

Proč se mnozí obávají klesajících kurzů? Protože mnoho konjunkturních cyklů vypadá nestabilně. V posledních dvou měsících byly hodnoty sice často lepší, než trh očekával, ale absolutní míra růstu je několikanásobně nižší. Proto je bezpečnostní polštář pro případ „nehod“ a recese slabý.

Jaké jsou možné nehody? Bankovní krize jsou nyní opět v popředí zájmu. Koncem července ECB zveřejnila výsledky aktuálního stresového testu, několik týdnů předtím probíhal stejný průzkum v USA. V Evropě výsledky testování potvrdily, že by bohužel v případě krize měly problémy některé
z největších bank – např. UniCredit v Itálii, BNP a SocGen ve Francii, ale také Deutsche Bank.

Jsou akcie alespoň levné? Mnoho bankovních akcií samozřejmě ano – ale bohužel právem. Člověk musí být velmi selektivní, zdá se, že je v Evropě, částečně v Japonsku a také v rozvíjejících se zemích mnoho příležitostí. Americké akcie – které představují nejdůležitější trh – jsou však spíše drahé.

Co vlastně mluví pro akcie? Především dvě věci: expanzivní globální peněžní politika a samotná nálada na trzích: „the tape“… neexistuje pozitivnější signál než stoupající kurzy.

Obsah, text:
Mag. Kurt Kotzegger, CFA


Napadá Vás nějaký dotaz? Kontaktujte mě, prosím…

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Uložit

Uložit

Uložit

Tento záznam byl publikován v Investice . Uložit odkaz do záložek.