Ideální investice neexistuje aneb investiční trojúhelník

Ideální investice neexistuje aneb investiční trojúhelník

Každý z nás uvažuje o investici odlišně, protože každý z nás máme jiné cíle. Každý z nás začínáme investovat z jiných důvodů. Často se na schůzce klienti ptají, jaká je ta ideální investice. No přece ta, která nese minimální riziko, dává maximální výnos a má vysokou likviditu. Ale je tu jeden problém – taková investice neexistuje.

Důvodem, proč taková ideální investice neexistuje, je investiční trojúhelník.

V matematice jsme probírali hodně trojúhelníku, ale na tento nejdůležitější se jaksi zapomnělo. Myslím, že ještě i dnes se na něj ve školách zapomíná. A to je velká chyba. Investiční trojúhelník by se měl učit už na základní škole.

Tady máte důvody proč:

1) Riziko a čas

Před každým investováním byste si měli položit jednu důležitou otázku: „Jakou mám averzi vůči riziku?“. Konkrétně jakou volatilitu (kolísavost) cenného papíru jste ochotni podstoupit. Čím větší a častější je kolísavost ceny cenných papírů, tím je větší riziko a zase naopak.

A jak si stanovit tu svoji hranici maximálního rizika, kterou jste ochotni snést? Stačí si představovat různé situace. Na schůzce se často ptám: „Jak byste se cítili, když by hodnota vaši investice klesla během jednoho dvou let na mínus 15-20% a například dalších 5 let by se zhodnocovala plus 10-15%?“. Takto dojdete k určení si vlastní hranice rizika a tím bude mít lepší představu o tom, co můžete očekávat od určitého finančního produktu.

Riziko lze však nádherně eliminovat zvolením dostatečného investičního horizontu (minimální doba mezi nákupem a prodejem cenného papíru). A tím se dostávám k času, který s oblibou přidávám doprostřed investičního trojúhelníku. Čas je dle mého názoru nejdůležitější veličinou, na kterou byste se měli soustředit při investování.

Víte, kdy je nejlepší začít investovat? Včera.  –  Warren Buffett

Pokud máme totiž dostatek času k investování, můžeme dosáhnout i s menší měsíční nebo jednorázovou částkou zajímavých výsledků, a tím se tak dobře připravit na doplňkové zabezpečení na důchod, jak je to běžné ve vyspělých západních zemích.

2) Likvidita

Dostáváme se k dalšímu důležitému hledisku, a tím je likvidita, neboli jak snadno a rychle dokážete přeměnit finanční produkt na hotové peníze. Čím vyšší je likvidita, tím rychleji peníze dostanete a zase naopak. Dle mého názoru je tohle hledisko nejvíce opomíjené a nedává se mu taková váha. Když se něco stane a potřebujete zrovna peníze, je přeci důležité, abyste věděli, zda vám peníze přijdou za 3-6 měsíců (např. stavební spoření nebo penzijní připojištění) nebo maximálně do 14 dní (podílové fondy). Na likviditu nezapomínejte.

3) Výnos

A konečně se dostáváme k tomu, co každého budoucího investora zajímá nejvíce. Z předchozích odstavců jasně vyplývá, že pokud chcete zajímavý výnos, tak musíte podstoupit určité riziko. Výnos bez rizika neexistuje. To je fakt. Smiřte se s tím.

U garantovaného výnosu je jediná jistota ta, že reálně nevyděláte.

Pokud vám někdo nabízí bezrizikovou investici, tak dejte ruce raději pryč. Vidina velkého a často i rychlého výnosu vás může dostat do nepříjemných situací. Tak si asi řeknete, že je snad lepší hledat nějaký garantovaný výnos. To máte pravdu. Pokud chcete něco krátkodobého, co nepokryje ani inflaci (aktuálně 2,3%1) je garantovaný výnos určený přímo pro vás. Doufám, že jste z předchozí věty poznali, že nejsem zastáncem garantovaného výnosu. Nezapomeňte, že každá garance se může změnit.

Závěr

Vaši majetkovou investici ovlivňuje riziko, výnos a likvidita. Tedy platí jednoduchá rovnice: čím vyšší je očekávaný výnos, tím vyšší je riziko a nižší likvidita. A v neposlední řadě nezapomínejte na čas. Přeci jen čas jsou peníze.

A  pamatujte – ideální investice neexistuje.

Zdroj:
1 https://www.cnb.cz/cs/menova_politika/prognoza/

 


Napadá Vás nějaký dotaz? Kontaktujte mě, prosím…

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Summary
Ideální investice neexistuje aneb investiční trojúhelník
Article Name
Ideální investice neexistuje aneb investiční trojúhelník
Description
Každý z nás uvažuje o investici odlišně, protože každý z nás máme jiné cíle. Každý z nás začínáme investovat z jiných důvodů. Často se na schůzce klienti ptají, jaká je ta ideální investice. No přece ta, která nese minimální riziko, dává maximální výnos a má vysokou likviditu. Ale je tu jeden problém - taková investice neexistuje.
Author
Publisher Name
Mgr. Michal Ševčík
Publisher Logo