3 magická slova, která ovlivní vaši budoucí investici

3 magická slova – Proč, jak, co

Když přednáším, často se ptám obecenstva, zda mají vůbec představu o tom, co od investice chtějí, jaká jsou očekávání. Co myslíte, jakou odpověď nejčastěji dostanu? Hádáte správně – „Nevím“. A to je problém. Situace je dnes taková, že hodně lidí ví, co vlastní, ale už neví, jak s tím mají naložit a hlavně proč. Proč, jak, co – 3 magická slova, která ovlivní vaši budoucí investici.

PROČ

Nejdůležitějším slovem před tím, než se rozhodneme investovat, je „proč“. V praxi tomu říkám stanovení si investičních cílů. Že nevíte, které cíle to mohou být? Přidávám několik příkladů od mých klientů:
– Chci jet přibližně za tři roky na dvouměsíční cestu po Asii.
– Chci začít budovat dlouhodobou finanční rezervu.
– Chceme vytvořit startovné do života pro naše děti.
– Chceme vytvořit finanční rezervu pro děti na studium.
– Chceme se zajistit pěkné stáří.

Mohl bych psát dál, cílů je opravdu hodně. U většiny lidí jde o kombinaci dvou a více cílů. Navíc v každé životní fázi máme různé cíle, které potřebují různá řešení. Jinak na tom bude člověk, kterému je padesát a má dvě dospělé děti a jinak člověk stejného věku, který má doma dva teenagery, kteří se chystají na vysokou školu. Každý by se měl nad tím zamyslet.

Je to důležitý proces, tak nic neuspěchejte. A vím, že to není nic jednoduchého, proto se také snažím na schůzkách klientovi pomoci vyjasnit jeho budoucí cíle a potřeby. Společně často najdeme cestu.

JAK

Bez toho, abychom si správně stanovili investiční cíle, nelze přejít ke slovu „jak“, neboli ke vhodnému řešení. To si teď rozdělíme do několika na sebe navazujících fází:

  1. V první řadě se jedná o určení odpovídajícího investičního horizontu – krátkodobý (do 3 let), střednědobý (3-7 let), dlouhodobý (nad 7 let).
  2. Dále si ujasnit osobní hranici tolerance vůči riziku, neboli jak jste odolní vůči kolísavosti (volatilitě) investice. Jak se cítíte v situaci, když hodnota vaši investice krátkodobě klesne o 5-10% nebo i víc? Dokážete se držet strategie i přes tyto krátkodobé poklesy? Jak těchto poklesů využít ve svůj prospěch vám prozradím jiném článku.
  3. A nakonec se dostáváme k určení si investiční strategie, kterou můžeme na začátek pro zjednodušení rozdělit do tři jednoduchých variant – Budete investovat pravidelně, jednorázově nebo kombinací pravidelné a jednorázové úložky? Otázka určení strategie je široká, takže si to nechám na další článek.

CO

A teď přecházíme k poslednímu slovu „co“. Zde přichází ke slovu analýza vaší finanční situace, abyste věděli, jaké jsou vaše skutečné měsíční náklady a příjmy. To slovo skutečné je důležité, protože často se stává, že klient má své finanční toky pouze v hlavě a ví o nich „tak nějak přibližně“.

Dokud nevidíte svoji finanční analýzu v konkrétních číslech, je těžké určit, jakou částku máte vlastně investovat. Ani asi nemusím zmiňovat, jak někdy bývají lidé na schůzkách překvapeni z výsledku analýzy. Většinou bývám první člověk, který to s nimi řeší.

Závěr

Věřím, že po přečtení máte jasnější představu o tom, nad čím se zamyslíte před začátkem vašeho investování. Tři slova – proč, jak a co – jsou dle mého jedním ze základních kroků, kterými si určíte budoucí podobu vaši investice.


Napadá Vás nějaký dotaz? Kontaktujte mě, prosím…

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Summary
3 magická slova, která ovlivní vaši budoucí investici
Article Name
3 magická slova, která ovlivní vaši budoucí investici
Description
Na přednáškách se často lidí ptám, zda mají vůbec představu o tom, co od investice chtějí. Jejich odpověď? Nejčastější odpověď je „Nevím“. Situace je dnes taková, že hodně lidí ví, co vlastní, ale už neví, jak s tím mají naložit a hlavně proč. Proč, jak a co - 3 magická slova, která ovlivní vaši budoucí investici.
Author
Publisher Name
Mgr. Michal Ševčík
Publisher Logo

One thought on “3 magická slova, která ovlivní vaši budoucí investici

Komentáře nejsou povoleny.